Jäta menüü vahele Ligipääsetavus

Privaatsus internetis

Sotsiaalmeedia ja suhtlusrakenduste abil on võimalik olla ühenduses sõprade ja tuttavatega, viia end kurssi maailmas toimuvaga ning jagada oma elu ja mõtteid. Meie nutiseadmetes leiduvad rakendused teevad elu mugavamaks või pakuvad mõnusat ajaviidet.

Oma tööks vajab enamik neist platvormidest ja rakendustest aga meie isiklikke andmeid: pilte, infot meie laste kohta, kontaktide andmeid, aga ka andmeid meie une, liikumise ja palju muu kohta. Kas me saame oma andmeid pilvkeskkondades jagades ja üles laadides olla kindlad, et neid hoitakse turvaliselt ning kas me teame, kes neile ligi pääseb?

Internet on avalik ruum ja kõik, mida internetti postitad (pildid, videod, kommentaarid) jääb sinna alatiseks ning võib jõuda ka inimesteni, kellega sa infot jagada ei soovi (näiteks küberkurjategijad). Mõtle põhjalikult, millist jälge soovid endast või oma lähedastest internetti maha jätta ja arvesta, et ka privaatsetesse keskkondadesse sisestatud info võib levida kontrollimatult edasi või saada andmelekete kaudu avalikuks.

Sotsiaalmeedia turvasätted

Sotsiaalmeedias jagame oma mõtteid, pilte-videoid endast ja oma lähedastest, arutame põnevaid teemasid privaatsetes gruppides ja peame eravestlusi. Üldjuhul me eeldame, et meie jagatud perepildid ja arutelud jõuavad vaid meie tuttavateni. Paraku see päris nii ei ole – vaikimisi on sotsiaalmeedias kõik avalik ja näiteks Facebooki puhul võib jõuda rohkem kui kahe miljardi kasutajani. Seetõttu on oluline olla teadlik ja määrata ise, kelleni jõuab sinu profiili või grupi info ja kellele on nähtavad postitused.

Sotsiaalmeedias on võimalik ligipääsu piirata privaatsusseadetega:

  • Facebook – Seaded  > Privaatsus >  Siit vaata üle, kellele on sinu postitused nähtavad ja muuta ka varasemate postituste nähtavust. 
  • Instagram – Edit profile  > Privacy and security > Siit alt saad muuta oma profiili privaatseks.
  • X – More > Setting and Privacy > Siit on võimalik muuta oma konto privaatseks.

Hoolimata oma sotsiaalmeediakontode privaatseks muutmisest või privaatsete gruppide kasutamisest loo vaid sisu, mida julgeksid jagada oma nime alt ka laiemale ringile ja mille avalikuks tulek ei tee kellelegi kahju. Ka privaatsetelt kontodelt ja gruppidest võib info lekkida pahatahtliku või hooletu inimese või tehniliste probleemide tõttu.

Lisaks kasuta kindlasti oma kontol tugevat parooli ja kaheastmelist autentimist. Loe lähemalt: Paroolid ja kaheastmeline autentimine

Sotsiaalmeedia, e-posti või muude platvormide kasutamine võõrast seadmest

Soovitame oma sotsiaalmeedia, e-posti jm kontodele siseneda vaid enda seadmetest. Kui aga pead kasutama kellegi teise telefoni, arvutit ja veebibrauserit siis jääb sinna tõenäoliselt maha nimekiri külastatud veebilehtedest, küpsised ja võibolla ka automaatne sisenemine mõnda keskkonda – näiteks Facebook või Instagram – sinu konto andmetega. Selle vältimiseks kasuta inkognito režiimi, mis võimaldab veebi privaatsemalt sirvida. 

Selle vältimiseks kasuta võõras seadmes brauserit ainult Inkognito / privaatse sirvimise režiimis (Incognito/Private Browsing). Näiteks Chrome’is tuleks teha järgmist:

  1. Ava arvutis Chrome

  2. Klõpsa paremal ülaosas valikule, mis annab  rohkem brauseri võimalusi

  3. Vali Uus inkognito aken (New incognito window)

  4. Avaneb uus aken, kus peaks olema toodud inkognito režiimi ikoon

Rakendused

Privaatsuse rikkumise ja andmelekke risk kaasneb ka nutitelefoni paigaldatud rakenduste ehk äppidega. Paljud rakendused, mille oled alla laadinud ametlikust veebipoest, küsivad liiga palju õigusi. Näiteks võib taskulambirakendus soovida ligipääsu kaamerale ja mikrofonile. Aga miks? Kohati on tegu lihtsalt arendaja laiskuse või mugavusega, aga tegu võib olla ka andmete varastamiseks mõeldud rakendusega, millele põhieesmärgi kattevarjuks on lisatud kasutajale vajalik funktsionaalsus (näiteks taskulamp, retseptikogu vmt).

Rakenduste haldamisel arvesta järgmiste teemadega:

  • Laadi rakendusi alla alati ainult ametlikest rakendusepoodidest (App Store, Google Play)
  • Enne rakenduse alla laadimist uuri internetist selle tausta – kas arendaja info on avalik, kui palju on seda alla laaditud, kuidas kasutajad kommenteerivad. NB! Kasutajate hinnangud ja kommentaarid võivad olla võltsitud.
  • Kontrolli üle, kas rakenduse küsitud õigused on põhjendatud ja luba ainult õigused, mis on põhjendatud.
    • Kontrolli aeg-ajalt juba paigaldatud rakendustele antud õigusi ja eemalda ebavajalikud.
  • Uuenda oma seadme operatsioonisüsteemi ja rakendusi regulaarselt ning seadista automaatsed uuendused.
  • Kustuta rakendused, mida sa enam ei vaja.

Videod

1:06 min

Kuidas käituda teadlikult ja turvaliselt sotsiaalmeedias?

1:29 min

Rakenduste turvalisus