Jäta menüü vahele Ligipääsetavus

Küberturvalisuse soovitused lapsevanemale

Lapsevanemana tuleb lisaks enda kontodele ja seadmetele hoida turvalisena ka lapse digitaalne elu. Nii nagu õpetad lapsele, kuidas ohututult liikluses hakkama saada või raha kasutada, on tarvis õpetada ka nutiseadmete ja interneti ohutut kasutamist.

Selleks, et laps oskaks iseseisvalt internetis ohutult toimetada, peaks ta olema teadlik nutiseadmete kasutamise ohtudest ja saama neid teemasid turvaliselt mõne täiskasvanuga arutada. 

Teemad, millele soovitame lapsevanematel mõelda:

  • Oluline on lapsega suhelda – ükski nutiseade ei asenda lähedast suhet oma vanemaga. 
  • Liigne ekraaniaeg mõjub halvasti lapse aju arengule ning võib ohustada tema füüsilist ja vaimset tervist. 
  • Viisakusreeglid kehtivad ka internetis. Tuleb pöörata tähelepanu sellele, et laps ei satuks küberkiusu ohvriks või ei osutuks ise küberkiusajaks. 
  • Ole ise oma käitumisega lapsele eeskujuks nii teistest inimestest rääkides/kirjutades, sotsiaalmeediasse pilte postitades (arvesta lapse privaatsusega!) kui ka seadmete ja kontode turvalisusega tegeledes.
  • Internet on avalik koht ning sealt on võimatu laialt levima läinud pilti, videot või kommentaari kustutada. Õpeta lapsele kriitilist meelt, mida ja kellele sotsiaalmeedias jagada. Näiteks aruta lapsega, kas ta jagaks internetti postitatavaid pilte oma vanaema või kooli direktoriga. 
  • Laps võib internetis kokku puutuda ebasobiliku sisu ja halbade kavatsustega võõrastega. Lapsele tasub selgitada, et internetist leitud pildid ja tekstid ei pruugi olla päris, vaid kellegi fantaasia vili. Internetituttavad ei pruugi samuti olla kaugeltki need, kellena ennast esitlevad (näiteks täiskasvanud ründaja võib esitleda ennast 13-aastase tüdrukuna).
  • Selgita lapsele, et internetis levivad pettused ja aita tal neid ära tunda. Loosimised ja liiga head pakkumised on tõenäoliselt pettused, millega üritatakse andmeid ja raha välja petta. Samuti tasub olla ettevaatlik linkide ja manustega, mida edasi saadetakse.
  • Ole osavõtlik – tunne huvi, mida laps seadmes teeb ja mängi või surfa temaga internetis koos, et teada saada, mis last huvitab ja teda võimalike ohtude eest hoiatada. Tunne huvi, mis rakendusi laps kasutab ja vajadusel selgita nende ohtusid.
  • Loo lapsele turvaline keskkond, et ta julgeks tulla rääkima, kui temal või mõnel tema sõbral on midagi juhtunud või ta soovib lihtsalt midagi arutada. Nõnda saad olla talle keerulises digimaailmas toeks.
  • Leppige kokku ja kehtestage realistlikud reeglid – kui palju ja millal laps võib seadet kasutada, milliseid veebilehti ta tohib külastada ja mida ta võib seal teha. 
  • Hoolitse selle eest, et lapse seadmel oleks peal ekraanilukk ja uuendused tehtud. Samuti õpeta lapsele, kuidas oma kontodele välja mõelda head ja turvalist parooli ning selgita, et üht ja sama parooli ei tohiks kasutada erinevate kontode jaoks ega salasõnu teistega jagada. 

Täpsema info ja juhendmaterjali leiad just laste digimaailma käsitlevatest materjalidest ja keskkondadest.

Turvaliselt internetis

RIA on välja andnud lastele (vanusele 7–11) ja lapsevanematele mõeldud eestikeelsed juhendmaterjalid, mida on võimalik alla laadida ja koos lapsega läbi töötada.

Tarkvanem.ee

Tervise Arengu Instituudi loodud infoleht, kus on toodud digimaalima teemad vanusegruppide kaupa.

Targalt internetis portaal

Eesti Lastekaitse Liidu hallatav portaal, kus leidub juhendeid nii väiksematele lastele, teismelistele kui ka lapsevanematele.